چهارم اردیبهشت، روز رادیو گرامی باد.

گروه پیمانکاری امام ( ع )

 

” اینجا تهران است، رادیو ایران “
این اولین جمله ای بود که از رادیو ایران به گوش رسید.صدایی که ساعت ۴ بعداظهر روز ۴ اردیبهشت سال ۱۳۱۹ به گوش رسید.
«رادیو» در ایران در حال عبور از ۷۱ سالگی و پای نهادن در ۷۲ سالگی است. رادیو در این مسیر ۷۰ ساله راههای پر فراز و نشیبی گذرانده و اگر روزی یک شبکه رادیویی داشتیم که در طول روز تنها چند ساعت برنامه داشت؛ امروز چندین شبکه رادیویی داریم که دائم در حال پخش برنامه هستند.
اما مرور آنچه که طی این سالها بر رادیو رفته، خالی از لطف نیست.
اینکه بدانیم «رادیو» در ایران ساعت ۳ بعد از ظهر روز ۴ اردیبهشت سال ۱۳۱۹ در ایران راه اندازی شد و پس از پایان جنگ، به تدریج امکان تجهیز رادیو و خرید و دریافت وسایل فراهم شد و سرانجام سال ۱۳۲۷ نخستین استودیوی رادیویی یا اداره انتشارات و تبلیغات واقع در میدان ارگ ساخته شد.
 در سال ۱۳۳۰ استودیوی دیگری نیز ساخته شد ولی فعالیت آن پخش اخبار و برخی از برنامه ها به این استودیو منتقل شد.
بعد از روی کار آمدن دولت مصدق و کودتای ۲۸ مرداد، رادیو دچار تحولات اساسی شد و از محوریت پخش موسیقی به پخش اخبار و اطلاع رسانی روی آورد.
در نهایت نیز در سال ۱۳۳۶ ایستگاه رادیویی «رادیو ایران» با ۱۰۰ کیلو وات قدرت افتتاح شد و فرستنده قدیمی«رادیو تهران»نام گرفت.

 

 

گسترش شبکه رادیویی کشور از سال۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ بر عهده وزارت پست و تلگراف و تلفن بود و در سال ۱۳۵۰، پس از ادغام رادیو و تلویزیون، این مهم در شمار مسؤولیتهای سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران درآمد.
اولینها در رادیوی ایران
اولین گوینده رادیو در ایران «قدسی رهبری» بود که در روز افتتاح رادیو گویندگی مراسم افتتاحیه را برعهده داشت. شاید خیلیها ندانند که «رضا سجادی» متولد ۱۲۹۹ فرزند حجت الاسلام حاج سیدمصطفی سرابی واعظ و ناطق زبردست از سال ۱۳۱۹ به عنوان گوینده در رادیو استخدام شد و قسمتی از برنامههای رادیو توسط او اجرا میشد.او نیز یکی از قدیمیترین گویندگان رادیو است. رادیو قدیمیهای دیگری هم دارد که حالا دیگر نام و نشانی از آنها در دسترس نیست و اگر روزی برای دریافت امواج رادیو باید پیچ آن را میچرخانیدیم و گوش به آن میچسباندیم تا به صدای شفافی از گوینده برسیم، امروز این امواج حتی در میان خطوط تلفن نیز موج میزنند و به خود نام رادیو اینترنتی را داده اند. رادیویی که در هر کجای دنیا که باشی، امواج را با بهترین کیفیت به گوش تو میرسانند و در این میان برای شنیده شدن با یکدیگر رقابت نیز میکنند.